Co je to agroturistika?

Jedná se o specifickou formu venkovského cestovního ruchu, v typických venkovských podmínkách, někdy i spojenou s dobrovolnou, neplacenou prací v zemědělství nebo napodobováním tradičních venkovských prací a zvyků. Smyslem je poznání života zemědělců a venkova, blízký kontakt se zvířaty, zemědělskými plodinami, zlepšení vztahu k půdě.

Tato forma cestovního ruchu bývá také označována jako dovolená na statku, protože se jedná o cestovní ruch, který je vázaný na zemědělskou farmu. Při agroturistice dochází také k bezprostřednímu využívání přírody a krajiny venkova. Agroturistika je charakteristická tím, že umožňuje zájemcům poskytnout pobyt a stravu na venkovských farmách a také mají možnost se účastnit prací, které se zemědělskou činností či chovem zvířat souvisejí (např. práce na poli, pomoc při sklizni plodin, starost o domácí zvířata, sušení sena). Součástí této dovolené je celá řada aktivit, jako jízda traktorem, včelaření, rybaření, provozování letních a zimních sportů atd.
Agroturistika je provozována podnikateli v zemědělské výrobě a slouží jim jako dodatečný zdroj příjmu.

Ubytování v rámci agroturistiky je obyčejně poskytováno v zemědělské usedlosti, na rodinné farmě. nebo v rekreačních objektech, které vlastní nebo využívá zemědělský podnikatel, což mohou být chaty, chalupy, nebo sruby a rekreační domky. U agroturistiky na rodinné farmě je podstatným znakem spolužití s farmářskou rodinou. Při stravování v agroturistice je nabízena škála vlastních výrobků, výpěstků, v podobě surovin, např. brambory, maso, mléko, zelenina, ovoce, med. Hosté si vaří buď sami, nebo mají možnost se stravovat v místních restauracích.